photo
photo
photo
logo

 

ALL TOURNAMENT TEAMS

2013-2014

CLASS 4A Boys
First team

Griffen Mathias
12
Ankeny Centennial
Matt Walker
11
Ottumwa
Aaron Wirt
11
Des Moines Roosevelt
Andrew Huseman
12
Ankeny Centennial
Conner Koberg
11
Cedar Rapids Kennedy
Davis Sutton
11
Cedar Rapids Kennedy

Second team

Jeff Swegle
12
West Des Moines Valley
Erron Vandemore
12
Pleasant Valley
Jake Blocher
11
Southeast Polk
Alex Pohlmann
12
Bettendorf
Frank Lindwall
9
Cedar Rapids Washington
Sam DeBartolo
12
West Des Moines Dowling
Mitch Elkins
11
Bettendorf
Class 3A Boys 1st Team
Player Grade School
#1 Alex Moorman 11 Centerville
#2 Clayton Larsen 10 West Delaware
#3 Carson Whittington 12 Creston
#4 Kiley Miller 12 Mt. Pleasant
#5 Dane Waldron 11 Clear Lake
#6 Sam Sacquitne 10 Decorah
Class 3A Boys 2nd Team
Player Grade School
#1 Nick Higgins 10 Fairfield
#2 Harrison Guetzko 11 West Delaware
#3 Ross Martens 12 Harlan
#4 Evan Schuler 12 Atlantic
#5 Logan Yates 11 Webster City
#6 Bryce Frick 10 West Delaware
Class 2A Boys 1st Team
Player Grade School
#1 Trevor Ullestad 12 South Hamilton
#2 Justin Kraft 12 East Sac County
#3 Connor Herrrmann 10 Mt. Vernon
#4 Jordan Bowers 12 South Hamiltyon
#5 Eddie Doyle 12 Ft. Dodge St. Edmonds
#6 Devon Woody 12 Prairie City Monroe
#7 Braxton Risetter 12 South Hamilton
#8 Mike Pugh 12 Emmetsburg
#9 Jalen Transbarger 12 Sumner-Fredericksburg
Class 2A Boys 2nd Team
Player Grade School
#1 Robert Flattery 10 Ft. Dodge St. Edmonds
#2 Lake Koenig 10 Durant
#3 Trevor Schweinefus 12 South Winneshiek
#4 Jace Koenig 12 Durant
#5 Nick Kurtz 11 Denver
#6 Will Babcock 9 Panorama
#7 Jordan Eng 11 Panorama
#8 Mike Myers 12 Emmetsburg
Class 1A Boys 1st Team
Player Grade School
#1 Chris Cooksley 9 East Buchanan
#2 Josh McCormick 10 Alta Aurelia
#3 Jess Marlow 11 Algona Garrigan
#4 Lane Bangasser 12 Grundy Center
#5 Noah Simon 11 Central Decatur
#6 Wes Buntenbach 11 Belmond Klemme
#7 Chad Plaehn 12 GMG
#8 Tristian Kadel 11 New London
Class 1A Boys 2nd Team
Player Grade School
#1 Hagin Gillis 11 New London
#2 Hunter Schuklte 10 East Buchanan
#3 James Reynolds 10 Griswold
#4 Jordan Kubitz 12 Dunkerton
#5 Andrew Lallier 10 Algona Garrigan
#6 Eric Rock 12 Oakland Riverside
#7 Austin Reitz 11 West Monona
Class 5A Girls 1st Team
Player Grade School
#1 Karli Kerrigan 10 Ankeny Centennial
#2 M.J. Kamin 12 Cedar Rapids Washington
#3 Kelsy Shay 12 Waukee
#4 Rachele Miller 11 Pleasant Valley
#5 Jasmine Wyzgowski 12 Waukee
#6 Paige Seiser 10 Waukee
Class 5A Girls 2nd Team
Player Grade School
#1 Hannah Rens 10 Sioux City East
#2 Anne Gradoville 9 West Des Moines Dowling
#3 Maddie Hawkins 9 Dubuque Senior
#4 Dani Duerschmidt 12 West Des Moines Valley
#5 Tiffany Danger 12 Iowa City West
#6 Sonya Shah 11 West Des Moines Valley
#7 Jordan Neyens 12 Southeast Polk
Class 4A Girls 1st Team
Player Grade School
#1 Maddie Bertsch 12 Cedar Rapids Xavier
#2 Grace Winkler 12 Cedar Rapids Xavier
#3 Allison Vandemore 12 Maquoketa
#4 Megan Joerger 12 Charles City
#5 Bailee Wallace 12 Waverly Shell-Rock
#6 Lexi Owen 11 ADM
Class 4A Girls 2nd Team
Player Grade School
#1 Sarah Frischmeyer 11 Grinnell
#2 Jessica Reynolds 10 Newton
#3 Megan Buitendorp 12 Washington
#4 Hayley Willems 12 ADM
#5 Charlotte Flynn 10 Dubuque Wahlert
#6 Courtney Mabeus 12 Mt. Pleasant
Class 3A Girls 1st Team
Player Grade School
#1 Paige VanDyk 12 South Tama
#2 Emily Snelling 9 Clear Lake
#3 Alex Krehbiel 12 Central Lee
#4 Brooke Klostermann 11 Dyersville Beckman
#5 Erin Olsen 10 Atlantic
#6 Alex Mankle 11 Okoboji
#7 Christine Ausman 12 Nevada
#8 Brokke Fletcher 12 Atlantic
Class 3A Girls 2nd Team
Player Grade School
#1 Morgan Naberhaus 12 Carroll Kuemper
#2 Paige Backhaus 12 Clear Lake
#3 Mara Masching 12 Carroll Kuemper
#4 Blair Klostermann 11 Carroll Kuemper
#5 Savannah Lenyz 12 Crestwood
#6 Mikaela Livengood 11 Clarion-Goldfield
Class 2A Girls 1st Team
Player Grade School
#1 Sarah McMichael 11 Nashua-Plainfield
#2 Ashley Dumler 12 Dike New Hartford
#3 Brianna Weber 11 Dike New Hartford
#4 Kate Coyle 12 Cascade
#5 Rachel Grenko 11 Hinton
#6 Susie Bylund 12 Audubon
Class 2A Girls 2nd Team
Player Grade School
#1 Emily Rinehart 12 Ogden
#2 Hannah Gordon 10 Pleasantville
#3 Samantha Knight 9 West Monona
#4 Maya Marshall 12 Sumner Fredericksburg
#5 Ashley Larson 12 Sumner Fredericksburg
#6 Jenna Snyder 11 Alta Aurelia
#7 Erica Lockin 11 Alta Aurelia
Class 1A Girls 1st Team
Player Grade School
#1 Jessica Franson 12 North Linn
#2 Alexz Capesius 12 Algona Garrigan
#3 Hannah Sitzmann 12 Gehlen Catholic
#4 Carly Jacobs 11 Bellevue Marquette
#5 Josie McMartin 11 Grundy Center
#6 Hilary Samo 12 Grundy Center
Class 1A Girls 2nd Team
Player Grade School
#1 Taylor Tanner 12 HLV
#2 Anna Smith 12 Iowa Valley
#3 Tessa Shields 9 Mt. Ayr
#4 Brittany Norem 10 Dunkerton
#5 Kayla Tindall 12 Arkon Westfield
#6 Emma Pry 10 New London