Top

Hall of Fame

Welome to the Iowa High School Golf Coaches Association HALL OF FAME!!!!

Ivan Miller - Eldora-New Providence/South Hardin (2018)
Mike Vint - Pella (2018)
Dan Calhoun - Pleasantville (2017)
Larry Clark - Carroll Kuemper (2017)
Randy Trine - Burlington (2017)
Bob Downs - Oelwein (2016)
Fred Wieck - Clear Lake (2016)
Mark Wilden - Cedar Rapids Kennedy (2016)
Russ Steinkamp - Carroll (2016)
Tom Kilburg - Western Dubuque (2016)
Jeanne Spieler - Carroll Kuemper (2015)
Ken Ingalls - West Liberty & IC Regina (2015)
Rick Pogemiller - Bellevue (2015)
Mike Cardin - Ottumwa (2014)
Steve Kahler - Linn-Mar (2014)
Tom Bohenkamp - Aurelia (2014)
Arvilla Altemeier - Grinnell (2013)
Gifford Graham - Pella (2013)
Ginny Horsfield - Cascade (2013)
Lee Weber - NU High (2013)
Bob Heiberger - Ames (2012)
Linda Bloom - Marshalltown (2012)
Terry Sheesley - Oskaloosa (2012)
Tim Ettelson - Hudson (2012)
Byron Hartwig - Battle Creek/Ida Grove (2011)
Dave Coffin - Wilton (2011)
Duane Nevenhoven - Aplington-Parkerburg (2011)
Kent Johnson - Wapello (2010)
Jerry Hora - Anita, Clear Creek, IC City High (2009)
Robert Grandgenett - West Hancock-Britt (2009)
Tony Giannetto - Marshalltown (2009)
Betty Heflin - Atlantic (2008)
Don Angel - Waukon (2008)
John Lockin - Aurelia (2008)
Larry Miller - Dubuque Senior (2008)
Al Rannals - Clear Lake (2007)
Ed Hansen - Solon (2007)
Dale Barringer - Galva-Holstein (2006)
Jean Mowery - Webster City (2006)
Linda Frisch - Linn-Mar (2006)
Jack Chadwick - Newton (2005)
Jim Wheeler - West Branch (2005)
Mark Owens - Galva-Holstein (2005)
Bill Coldiron - West Des Moines Valley (2004)
Don Narvason - Waterloo West (2004)

David Bartels - Dowling Catholic (2018)
Victoria Grasso - Ankeny Christian Academy (2018)
Jamie Faidley - Colfax-Mingo (2017)
Noel (Jacobusse) Shahidi - Algona (2017)
Cody Schweinefus - Decorah (2016)
Jonathan Tink - Walnut Ridge (2016)
Katie (Purcell) Montang - Ames (2016)
Susan Kirschenman - Ballard (2016)
Josh Krueger - Sumner (2015)
Leah (Willenborg) Miller - Dyersville Beckman (2015)
Rachel Hanigan - Boyer Valley (2015)
Wade Petitt - Carroll (2015)
Amanda Butler - Lamoni (2014)
Brian Wilson - Clear Lake (2014)
Kendra (Hanson) Henningsen - Forest City (2014)
Michael Phillips - New London (2014)
Bill Hoefle - Ames (2013)
Brian Lockin - Aurelia (2013)
Jenny (Wedemeyer) Wiig - Guthrie Center (2013)
Mikkell (Korver) Baker - MOC Floyd Valley (2013)
Bill Naughton - Storm Lake St. Mary's (2012)
Jeff Smith - Oskaloosa (2012)
Kylie Dirks - Grundy Center (2012)
Trina Dirks - Grundy Center (2012)
Barb Thomas Whitehead - Sibley (2011)
Dave Rummells - West Branch (2011)
Heather Deke-Kinney - Central DeWitt (2011)
Jerry Smith - Oskaloosa (2011)
Andy Cohn - Waterloo West (2010)
Dale Kniss - Waterloo West (2010)
Jack Rule Jr. - Waterloo West (2010)
Susan Harman - Cedar Rapids Washington (2010)
Christi Athas - Eldora-New Providence (2009)
Jacque Fladoos - Dubuque (2008)
Mary Catherine (M.C.) Mullen - Dub Wahlert (2008)
Sharon Fladoos - Dubuque (2008)
Kevin Neill - Preston (2008)
Sean McCarty - West Branch (2008)